Enfeksiyon Sonrası Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi bir çok nedene bağlı gelişen bir durumdur. Bunlardan bazıları geçici bazıları kalıcı olabilmektedir. Kalıcı olan saç dökülmelerine erken müdahale etmek durumu yavaşlatabilir ve hatta durdurabilir. Geçici saç dökülmeleri de bazı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir ve rahatsızlığın türüne göre belirli sürelerde tekrardan çıkmaya başlar.

Geçici Saç Dökülmesi

Geçici saç dökülmesi genel olarak yüksek ateş, ağır enfeksiyonlar ve soğuk algınlığına bağlı gelişebilir ve hastalığın ağırlık durumuna göre de bir kaç hafta sürebilecek saç dökülmelerine neden olur ancak iyileşme tam anlamıyla sağlantıktan sonra vücut kendini toparlar ve dökülen bu saçlar yeniden çıkar. İnsan vücudu önem sıralamasını yaşamsal fonksiyonlara göre yapmaya programlandığı için saç gibi yaşamsal fonksiyonu önlemeyecek olan parçaları gerekli besinlerden elde ettiği maddeleri göndermez ve durum düzelene kadar geçici de olsa saç dökülmeleri görülebilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme kadar iyi dinlenme ve yorgunluğu azaltma gibi çabalar da oldukça olumlu sonuçlar verebilir. Vücut direncini düşürecek ve vücudu güçsüz bırakacak durumların oluşmasından kaçınmak sağlıklı saçları da korumak anlamına gelir. Bu tür bir dökülme yaşandığı zaman doktora gitmek tercih edildiğinde, yaşanılan rahatsızlıkları da belirtmek durumu açıklamak adına oldukça yardımcı olacaktır.

 

Enfeksiyon Sonrası Saç Dökülmesi


Geçirilen ağır rahatsızlıklar sonrasında saç dökülmeleri kişiye göre değişiklik gösterebileceği gibi üç veya dört ay sürecek yoğun dökülmelere de rastlamak mümkündür ancak bu durumun geçici olduğunu ve normale döneceğini unutmamanız gerekir.

Patalojik Saç Dökülmesi

"Herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesinden yakınır ve acaba kel mi oluyorum?" diye endişe eder. Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Bazen sebep ciddi bir hastalık olabilir.

 • Alınan herhangi bir ilaç (cyclosporin, antitroid ilaçlar, antikoagulantlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar),
 • Hormon seviyelerinde radikal değişiklikler (troid hastalıkları, hipofiz hastalıkları, diabet)
 • Ciddi fiziksel veya ruhsal stres
 • Hava kirliliği
 • Saçlı derideki enfeksiyon veya cilt hastalıkları (psoriazis, egzama, lenfoma)
 • Beslenme bozuklukları( protein ve demir eksikliği) saç dökülmesine neden olabilir.


Kadınlarda doğum sonrası veya menopoz sonrası ciddi saç dökülmeleri olabilir; ancak bu tip saç dökülmeleri genellikle geçicidir. Kadınlarda depresyon bilinen en büyük sebeptir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Her 5 kadından birinde genellikle yaşlanmaya, bazı hastalıklara veya hormonal sorunlara bağlı olarak bir miktar saç kaybı olduğu görülmektedir.

Kadınlarda sıklıkla rastlanan; belli bir oranda incelme ve saç kaybıdır. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan bir çok neden vardır.

Yaş

Yaşla saç dökülmesi arasında direkt bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olan yani ailesinde belirgin saç dökülmesi olanlarda 20'li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir.

 

Hormonal Nedenler

Androgenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedeni Androgenetik Alopesi'dir (Erkeklik hormonu fazlalığı). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilebilir değildir. Kadınlarda saç kaybı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkar:

 1. Başın üst kısmı santral bölgede saç tellerinde incelme.
 2. Başın üst kısmı santral bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.
 3. Başın üst kısmı santral bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi veya ön saç çizgisinin kayıpları.


Menopoz ve Saç Dökülmesi

Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Doğum: Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşir ve güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.

Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden olur. Tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasından kaynaklanan bu durum tiroid tedavisiyle ya da saç ekimi ile önlenebilir.

Bazı Hastalıklar

Anemi; kadınların % 18'inde tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demir ve doku demiri azalmaktadır. Bazı araştırmacılar, saç dökülmesinin, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikar anemiden önce ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.

 • Trichotillomania (Belirgin saç kaybıyla sonuçlanan patolojik, saplantılı saç çekme hastalığı)
 • Alopecia Areata (Belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde oluşan saç dökülmesi)
 • Kazalar, geçirilmiş operasyonlar, kimyasal madde yanıkları v.b. nedenlerle gelişen skar alanlarında ortaya çıkan saç kayıpları
 • Kimyasal nedenler, bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler
 • İlaçlar (Doğum kontrol hapları, kortizon ve bazı antidepresanlar gibi)

 

Saç Ekimi Videosu
YASAL UYARI: Bu web sitesi, tıbbi ve cerrahi saç nakli konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcıları bilgilendirme amacı ile kullanıma sunulmuştur. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsiltasyonunun yerini almaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi için kullanılamaz, hekim yerine karar veremez, alıntı yapılarak uygulanamaz. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi ve tedavi işlemleri ile alakalı bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amacı taşımaktadır. Amacı dışında yorumlanamaz, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı kullanılamaz.